O nas


Wycofanie wojska z garnizonu pleszewskiego w 1994 r. spowodowało, że od lat brakuje odpowiedniej oprawy wojskowej podczas świąt państwowych, uroczystości patriotycznych i kombatanckich. Tę lukę, przynajmniej w części, może wypełnić Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty – pierwsza grupa rekonstrukcji historycznej w Pleszewie. Pomysł na jej utworzenie zrodził się na początku 2009 r. wśród pasjonatów historii, militariów i wojskowości.

Celem grupy jest kultywowanie tradycji Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, a szczególnie pamięci o 70 Pułku Piechoty, który w okresie międzywojennym stacjonował w Pleszewie.
Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty powstała dzięki pomocy finansowej i rzeczowej Starostwa Powiatowego, a Starosta Pleszewski objął nad nią honorowy patronat. Grupa występuje w replikach mundurów żołnierzy piechoty armii przedwrześniowej.Drużyna rozpoczęła swoją działalność 1 września 2009 r. od udziału w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pleszewie, wystawiając wartę honorową przy pomniku żołnierzy 70 pp poległych w wojnie obronnej 1939 r.Członkowie:

Szef grupy
Podporucznik Tomasz WojtalaPolitolog, były dziennikarz tygodnika „Życie Pleszewa”, obecnie pracownik Starostwa Powiatowego w Pleszewie, historyk z zamiłowania, autor książki pt. "BOCIUN. Płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970)", członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Pleszewskiego Towarzystwa Upamiętniania Powstania Wielkopolskiego. Ukończył studia z administracji samorządowej, administracji europejskiej i Public Relations na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat nagród dziennikarskich: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1999r.), Fundacji Stefana Batorego (2001r.), Stowarzyszenia Prasy Lokalnej (2000r.) oraz pisma „Wspólnota” (2000r.). Skoczek spadochronowy III klasy (Aeroklub Ostrowski). Zasadnicza służba wojskowa 1993-94 (Ośrodek Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Ostrowie Wlkp.). Zainteresowania: wojskowość, historia, głównie powstanie wielkopolskie 1918/19, wojna obronna 1939, II wojna światowa.Starszy strzelec Roman Bednarek


Kolekcjoner militariów, głównie umundurowania i broni białej, badacz dziejów Gołuchowa. Interesuje się historią II wojny światowej. Szczególnie poszukuje informacji o Korpusie Ochrony Pogranicza z okresu międzywojennego. W Drużynie Tradycji 70 Pułku Piechoty od początku jej działalności. Występuje jako celowniczy CKM-u.Strzelec Michał Kaczmarek


Rocznik 1979, absolwent LO w Pleszewie i historii na UAM w Poznaniu. Wychowawca w Domu Dziecka w Pleszewie, radny rady powiatu. Autor trzech opracowań dotyczących 70 pułku piechoty. Pomysłodawca dwóch tablic upamiętniających tragiczne losy Pleszewian podczas II wojny światowej. Zorganizował wyjazd na mogiłę rodzin zawodowych żołnierzy zamordowanych w 1939 r. do Komarna na Ukrainę. Główne zainteresowania to historia, sport i turystyka. Posiada kolekcję hełmów oraz pamiątek związanych z pleszewskim 70 pułkiem piechoty.Strzelec Maksymilian Piętka
Uczeń Technikum nr 3 w Kaliszu ( Samochodówka ). Od lat pasjonat historii (głownie II wojna światowa. Pasją do historii zaraził go wuja (Członek DT70PP). Miły spokojny, skromny człowiek mieszkaniec Gołuchowa. Oprócz rekonstrukcji i 70 płk interesuje mnie również sport. Założyciel Parafialnej drużyny piłki nożnej.(grający trener) Muzyka to tez drugie "ja". Od pół roku próbuje wejść na rynek jako Dj. Na razie amatorsko. Raz po raz zdarzy się jakaś mała impreza. Swoją przyszłość wiąże z firmą ojca. Chciałby również rozszerzać swoją kolekcję militarną. Może się uda. Dobrze by było powspominać wnukom dzieje związane z rekonstrukcjami i 70 pp :)
Konrad Rosik (kadet)


Uczeń gimnazjum urodzony w 1999r. Utrzymuje kontakt z Drużyną Tradycji 70 pułk piechoty w Pleszewie , której jego tata jest członkiem. Razem biorą udział i uczęszczają na zloty, pikniki, rekonstrukcje i obchody rocznicowe. Konrad interesuje się historią a szczególnie okresem II wojny. Zbiera i skleja modele pojazdów i samolotów. Wraz z rodzicami odwiedza muzea, miejsca pamięci i fortyfikacje. Jest początkującym w GRH i póki co zajmuje się odtwarzaniem sylwetki powstańca warszawskiego

Strzelec Sebastian RosikRosik Sebastian lat 36 zawód kierowca.Moim największym zainteresowaniem jest wojna obronna 1939r, II wojna na wszystkich frontach.Kolekcjonuje rzeczy związane z okresem II RP.Moim hobby jest modelarstwo.Zainteresowania te zaszczepił mi dziadek żołnierz 56pp wlkp. z Krotoszyna uczestnik kampani wrześniowej .


Strzelec Jacek SzymoniakJacek Szymoniak lat 20, absolwent Zespołu szkół Technicznych przy ulicy Zielonej na kierunku mechatrocznicznym, zamieszkały w Pleszewie. Zainteresowania: militariami i historia, a w szczególności okres przedwojenny. Wstąpił do grupy w 2010 roku, by realizować swoją pasję.
Strzelec Janusz Waliszewski

Rocznik 1964 (prawie półwiecze) co świadczy o tym, że nie ma ograniczeń wiekowych dla rekonstruktorów. Pleszewianin absolwent wydziały historii UAM rocznik 1988. Nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Prezes pleszewskiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego.